Zima je sice již v plném proudu, ale někteří rodiče stále shánějí vhodné zimní boty pro své ratolesti. Někteří si doposud vystačili s celoročními botami, jiní už shánějí druhé zimní boty, protože dítěti během měsíce poskočila noha a původní jsou mu malé. Dětských bot je na trhu opravdu velká spousta. Jak se tedy v množství neztratit a vybrat správně?
Důležité vždy je, aby boty byly kvalitní, ideálně certifikované a zdravotně nezávadné. Zejména pro menší děti by pak bota měla být co možná nejlehčí, aby se dobře nosila a dítě nezatěžovala. A samozřejmě je důležité, aby bylo v zimní dětské botě dostatečné teplo a ideálně se do ní nedostala voda nebo sníh. Dětské zimní boty by tedy měly být nepromokavé.
Vedou boty s membránou
Rodiče často v zimním období sahají po dětských zimních botách s membránou. A není divu. Vždyť právě membrána dokáže zajistit, aby noha dítěte zůstala v suchu, ačkoli malý dobrodruh proběhne kaluží nebo projde rozbředlým sněhem. O boty se speciální membránou je však třeba se tak náležitě starat. Po použití je vhodné je nechat důkladně oschnout a také je pravidelně impregnovat, aby jejich nepropustnot vydržela co možná nejdéle.
Zateplení zimních boty
Dětské zimní boty mají různý stupeň zateplení. každý rodič tedy musí zvážit, do jakých podmínek boty kupuje. Městská zima bývá mírnější, zatímco v horských oblastech je obvykle zima intenzivnější a větší. každé dítě navíc jinak snáší chlad. V nabídce jsou proto boty opravdu hodně vyteplené, ale také boty vyteplené jemným fleecem, které se hodí pro mírnější zimu.
Tkaničky nebo suché zipy
Záleží na vás, jestli dáte přednost klasickým tkaničkám nebo raději zvolíte suchý zip. Pro malé chodce, kteří se teprve učí chodit klidně můžete zvolit tkaničky, které jsou pěkně dotáhnout na jakoukoliv nožku. Malé dítko budete stejně obouvat vy. Děti, které již chodí do školky by se však měly obouvat samy. S tkaničkami to pro ně ve věku tří let bude pravděpodobně hodně složité. V takovém případě je tedy lepší zvolit dětské zimní boty na suchý zip. Případně boty na tkaničky, které se však navíc z boku mají klasický zip.
U starších dětí už záleží jen a jen na jejich preferencích. Dítě školního věku už by si tkaničky mělo umět zavázat. Přesto však mnohdy dětské zimní boty nabízí jednodušší variantu nazouvání.
Gumovky a sněhule
Rodiče dlouhá léta dětem do sněhu pořizují klasické sněhule. V poslední době se však velmi často ukazuje varianta, kdy jsou dětské zimní boty v podstatě celogumové a zateplené. Díky tomu jsou opravdu zcela nepromokavé. Jsou tedy ideálním řešením do každého počasí. Ať už je venku sníh nebo plíkanice. Na jedno je však třeba v tomto případě dát pozor. Gumové boty se zateplením nejsou vhodné jako jedině dětské zimní boty na celodenní a každodenní nošení. Důvod je zřejmý. Guma sice nepropustí vodu dovnitř, ale logicky nepustí ani páry ven. Dítku by se tak snadno mohla potit noha. Zateplené gumové boty jsou vhodné jako doplňkové. Jako hlavní by měly sloužit ideálně boty s membránou.
Slušivé boty pro dívky
Dívky se už od mala chtějí líbit. Klasické dětské zimní boty se navíc často nehodí k legínám nebo sukním. Z toho důvodu jsou v nabídce také sněhule nebo kozačky se zateplením. Jsou slušivé a skvěle padnou na nohu. Jejich výhoda je také v tom, že jsou obvykle dostatečně vysoké a dívky jsou tak v pohodlí a teple.
Kvalitní boty nestačí
Dětský noha se obvykle potí více, než noha dospělého člověka. Právě proto by rodiče měli dbát nejen na výběr dětských zimních bot, ale také na výběr kvalitních ponožek a punčocháčů. Vhodné jsou takové ponožky nebo punčocháče, které sají a také dokáží odvádět pot. Vybírat lze klasické bavlněné ponožky a punčocháče nebo ty se speciální úpravou proti pocení. Oblíbené jsou merino ponožky. Jejich cena je sice trochu vyšší než u klasických ponožek, ale pořízení se opravdu vyplatí. S nimi máte jistotu, že dítě bude v teple a suchu.
Vaše názory
Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)