Esoterika a Biostyl na pražském Výstavišti.
Ačkoli jsou veletrh Esoterika a Biostyl a festival Pražské Brány mladými projekty, již dnes se začlenili mezi největší v Evropě, říká jejich manažer Ctirad Hemelík (29). Manažer, který má za sebou celou řadu zkušeností s pořádáním kulturních akcí nejen doma, ale i v zahraničí. Po studiích odjel do Kanady, kde v Torontu absolvoval školu marketingu a managementu. Po návratu „ze světa“ se stal manažerem veletrhů Esoterika a Biostyl na pražském Výstavišti a autorem multikulturního festivalu Pražské Brány. Mezi další aktivity patří například organizování seminářů indiánského náčelníka z Alberty Pablo Russella v České republice, nově organizace prvního veletrhu Esoterika a Biostyl ve slovenské Bratislavě a přípravy realizace první návštěvy světoznámého spisovatele Dana Millmana v Praze.
Jak a co vás přivedlo k věcem mezi nebem a zemí?
Vyrůstal jsem v překrásném pražském prostředí Vinohrad ve velmi zajímavém domě plném mystérií, které jsem měl možnost zažívat denně. Mnoho mých současných přátel a kolegů pochází z doby, kdy jsme se snažili rozluštit některé z těchto tajemných otázek. A to byl asi začátek … A když jsem se rozhodoval, co budu v životě dělat, vždy mě to znovu přivedlo ke stejným věcem. Tenkrát jsem se rozhodl, že se těmto aktivitám budu věnovat profesně a že tato témata a zajímavé české i světové osobnosti budu představovat lidem na festivalech, veletrzích a seminářích. Záměrem je rozhýbat esoterické vody, aby se staly zajímavé pro všechny, nejen pro jakousi uzavřenou komunitu. Jen tak se může stát, že se věci skryté stanou zjevnými.
Takže od slov nebylo daleko k činům…
První veletrh Esoterika, což byl takový prubířský kámen, se uskutečnil 1.–3. dubna 2005. V pravém křídle Průmyslového paláce byla stovka vystavovatelů a přišlo se podívat 8500 lidí.
Druhý ročník (17.–19. března 2006) jsme rozšířili ještě o Biostyl, který se soustředil na zdravou výživu. Vystavovatelů bylo 200 a návštěvníků 12 000. Vloni (28.–30. března) se nám podařilo poprvé zaplnit celý Průmyslový palác, což je více než 10 000 m2 plochy. Tentokrát jsme měli přes 300 vystavovatelů a 15 600 auditovaných návštěvníků. Propojili jsme dva zdánlivě oddělené světy, které spolu ale úzce souvisejí. Lidé, kteří se zajímají o zdravou výživu, mají blízko k duchovním věcem a naopak. Proto veletrh Esoterika a Biostyl – jako nebe a země.
Jedinečný je pestrý doprovodný program. Jakým způsobem se vám daří přilákat do Prahy různé osobnosti ze světa?
Je to takový můj koníček. Když jsem tento projekt tvořil, uvědomil jsem si důležitost doprovodného programu a pak to, aby veletrh nabízel novinky, a to nejen české, ale i ze světa. Pracuji na tom vždy s více jak ročním předstihem. Proto jsem také založil firmu Felicius o.p.s., která je organizátorem doprovodného programu na veletrhu a navazujícího multikulturního festivalu Pražské Brány. Pravidelně objíždíme podobné akce v Evropě (Rakousko, Německo, Francie, Velká Británie, Slovinsko), kde představujeme naše činnosti a také hledáme nové osobnosti. Zcela odpovědně mohu prohlásit, že jsme největším podnikem tohoto druhu na evropském kontinentu – objemem stánků, návštěvností i samotným programem. Na tomto úspěchu je vidět, že v české prostředí, je mnoho uvědomělých a duchovně smýšlejících lidí. Proto naše koncepce pokračuje: po třídenním veletrhu navazuje měsíční festival Pražské Brány, který nabízí hlubší vhled a seznámení se světovými osobnostmi.
Můžete nám představit festival Pražské Brány?
Letos bude probíhat druhý ročník tohoto multikulturního festivalu, který je rozdělen do devíti bran( brány Zdraví, Poznání, Filmu, Historie, Divadla, Tance, Hudby, Výtvarného umění, Ekologie), z nichž každá nabízí vhled (v podobě seminářů, přednášek, výstav, filmových a divadelních představení) do určitých duchovních oblastí. Je jenom na nás, kterou z bran si pro svůj osobní rozvoj vybereme.
A jak probíhal první ročník tohoto jedinečného festivalu?
1. ročník multikulturního festivalu PB 2007, který proběhl loni od 19. března do 1. dubna pod záštitou primátora hlavního města Prahy MUDr. Pavla Béma, navštívilo 6871 návštěvníků a 130 akreditovaných novinářů. 96 tématických programů Bran vtisklo svou jedinečnost exkluzivním místům Prahy, jako jsou Novoměstská radnice, Obecní dům, Městská knihovna hl. města Prahy, Prašná brána, kino Světozor, Divadlo pod Palmovkou, Strašnické divadlo, Galerie Le Court, Kostel Sv. Jana Křtitele, Španělská synagoga aj.
Divácky nejúspěšnějším počinem byla Brána Filmu: festival filmů s duchovní tématikou v Kině Světozor, kde byly poprvé v Evropě promítnuty filmy jako Celestýnské proroctví, Hovory s Bohem, Pokojný bojovník a mnoho dalších. Proto jsme na tento ročník připravili další zajímavé filmové novinky, jejíž výběr dramaturgicky zastřešuje režisér Igor Chaun. Také jednou z nejdůležitějších součástí festivalu bude 3. mezinárodní konference systemických konstelací, kterou organizuje Jan Bílý a Český institut systemických konstelací.
Motto konference: "Osobní růst ~ ekonomická prosperita"
Kolik osob tvoří váš realizační tým?
Veletrh připravujeme ve třech prakticky celoročně. Dalších pět lidí se podílí na tvorbě doprovodného programu, a to i v souvislosti s festivalem Pražské brány. Dále soustřeďujeme známé osobnosti kulturního života, které se na projektech osobně podílejí. Za všechny jmenuji alespoň herečku Květu Fialovou, Milana Calábka, Josefa Hrušovského, Viliama Poltikoviče, ale i mojí rodinu, sestru Dariu Heřmanovou a mojí přítelkyni tanečnici Janu Baudisovou.
Zmínil jste se o přípravě první návštěvy světoznámého spisovatele Dana Millmana v Praze. Můžete už prozradit termín a podrobnosti?
I když Eckhart Tolle říká, že člověk má žít v přítomném okamžiku, my dneska již plánujeme program na rok 2008 i 2009. Dlouhodobě se snažíme otevřít Českou republiku pro nejzajímavější spisovatele esoterické a duchovní litratury, jako jsou právě Dan Millman, Deepak Chopra a již zmiňovaný Eckhart Tolle. V jejich diářích je tak plno, že ačkoli jsme s nimi začali komunikovat před dvěma lety, přijedou k nám až v roce 2009. Ta práce je opravdu systematická a dlouhodobá.
Na tento rok se nám podařilo domluvit první návštěvu Dana Millmana v Praze na poslední víkend v měsíci září (27. – 28.9.2008), připravuje se přednáška a jednodenní seminář.
Jak je příprava těchto aktivit finančně náročná?
Když jsem připravoval první veletrh, kdy byly náklady čtvrtinové oproti dnešku, neměl jsem vůbec ponětí o toku peněz, které se toho jednou budou týkat. Dnes je to nejrychleji vzrůstající akce svého druhu v České republice. Již jsme velmi zajímaví v tabulkách veletržních společností. Co se týče peněz na doprovodný program, je to o tom, koho zvete, jakým způsobem lidi interesujete. Vždy vycházím z toho, že jsme v Praze, která má sama o sobě co nabídnout. O to je moje pozice k vyjednávání jednodušší. 90 % účinkujících na to slyší a jezdí k nám rádo. I tak se řádově pohybujeme v milionech korun.
Jaké zahraniční osobnosti na Výstavišti v minulosti vystoupily?
Myšlenka zvát na veletrh zahraniční lektory se zrodila vlastně po prvním ročníku, kdy zde byli pouze čeští přednášející až na jednoho Australana – Rogera Greena, mistra feng-šuej. Myslím si, že jednou z nejvýznamnějších věcí, která se nám podařila, bylo, když jsme v roce 2006 ve spolupráci se společností Lungta do Čech přivezli šest buddhistických mnichů z himálajského kláštera Tikse v indickém Ladaku. V Praze a Ostravě vysypali mandalu. Tento počin vnímám jako jakési zadostiučinění vynaloženému úsilí. Dále bych zmínil Kanaďana Pabla Russella, náčelníka z kmene Černonožců, Dana Wintera, lektora Evropské školy feng-šuej z Francie, dr. Mary Staggs, anglickou lékařku žijící ve Španělsku, Roberta Greye z Velké Británie, uznávaného odborníka v oboru feng-šuej, brazilskou výtvarnici Sandru Epstein. Petera Marshala. Za poslední dva ročníky tu vystoupilo na 30 zahraničních účastníků. Musím říci, že všichni byli velice mile překvapeni naší koncepcí a pojetím veletrhu. Reakce z jejich strany jsou více než příznivé a pro nás jako pořadatele také zavazující.
Na jaké novinky se mohou návštěvníci těšit letos?
Určitě budou v Průmyslovém paláci jinak rozmístěny stánky, než tomu bylo v letech minulých. Rastr tentokrát chceme udělat podle feng-šuej. Počítáme se zbudováním přitažlivého dětského koutku, rádi bychom zaujali i čajovnami, kde mohou pohodlně spočinout unavení návštěvníci či lidé, které doprovodný program až tak nezajímá. Připravujeme poradenskou zónu, která bude finančně zvýhodněna oproti stánkům, od nichž bude oddělena a kde budou např. kartářky, numerologové či astrologové radit zájemcům.
A co se týče doprovodného programu. Po zkušenostech z uplynulého ročníku, kdy tato část byla hodně nabitá, a lidé se v tom tak trochu ztráceli, jsme se rozhodli pro tento rok snížit počet přednášek, kterých bude 60. Proto jsme nezvali tak velký počet zahraničních hostů, ale zato jsme se snažili vybrat lektory o to zajímavější. Na cestách po anglických festivalech jsem objevil australského šamana Jasona Mc Donalda, který do Čech přijede poprvé. Také poprvé bude mít veřejnou přednášku a posléze i seminář, jeden z nejznámějších světových léčitelů dr. Eric Pearl z USA. Opustil svou lukrativní chiropraktickou praxi, když se stal svědkem zázračných uzdravení svých pacientů. Také naše pozvání přijal Emahó, mexický šaman, který pravidelně navštěvuje naši republiku, dále Američanka Mercedes Bahleda, která propojuje jógu s hudbou. Tima Wallace-Murphyho, zabývající se tajnými dějinami (mimo jiné autor knih Odhalený kód symbolů a Rex Deus). Sandra Epstain z Brazílie a samozřejmě Pablo Russell z Kanady se stali našimi stálicemi. Pro tento rok jsme si dovolili ještě jednu výjimečnost: oba pánové jsou z USA a do Prahy zavítají poprvé. Spojil je film What the bleep do we know, který jsme vloni promítali v rámci festivalu Pražské brány s ohromným úspěchem. Fred Alan Wolf, světoznámý výzkumník, programátor nového pohledu na kvantovou fyziku, známý také jako Dr. Quantum, představí své nové vědecké poznatky. William Arntz je hollywoodský producent, scénárista a režisér několika úspěšných filmů, které osobně představí. Jako praktikující buddhista je schopen do světa celuloidu přinést nové rozměry a ve spolupráci s odborníky v oborech, které se dotýkají jiných světů, je přenést na plátno. Z českých zástupců nebudou chybět Milan Calábek, Josef Hrušovský, Lída Chrášťanská, Zbyněk Šedivý, Jan Šula, Květa Žilincová, Jan Bílý, Daria Heřmanová a řada dalších.
Dá se říci, že pražský veletrh a festival má ve světě zvuk?
Překvapivě větší než u nás. Neděláme propagaci nikde jinde než na Slovensku. Nepřekládáme přednášky do němčiny, ale určitě jsme známější mezi odborníky, kteří jezdí hlavně na Biostyl. Třemi ročníky jsme si vybudovali určité renomé. Pravidelně se mi hlásí zahraniční lektoři, že by k nám chtěli přijet. Za tím vším se skrývá dobrá organizace, velký počet návštěvníků, kteří se vracejí, příjemné prostředí Prahy a vlídné zacházení. Když jsem si např. zjišťoval podmínky, jaké mají přednášející na obdobných podnicích v Anglii, jsme na tom o mnoho lépe.
Mám takovou vizi, že naše akce by se měly stát uznávaným meeting pointem – tradičním místem potkávání, kam se lidé budou rádi vracet. Vzrůstající zájem i ze stran zahraničních lektorů mě těší. Ne všichni ovšem mohou v Holešovicích přednášet. Proto pro ně připravuji jednodenní fórum, kde se mohou alespoň setkat a diskutovat o tématech, která je zajímají. To je nadstavba.
Ještě před rozhovorem jste se zmínil o Slovensku a o novém projektu v Bratislavě?
Ono se ani tak nejedná o nový projekt, ale po úspěchu třech ročníků Veletrhů Esoterika a Biostyl, jsem dostal nabídku na vytvoření stejného projektu v Bratislavě a to poslední víkend v září roku 2008 (25. – 27.9.2008). Hodně se na to těším. Vše je o hodně jednodušší, než byl první ročník v Praze. Také doprovodný program už je vlastně hotový. Hlavním hostem bude Dan Millman a …. . Ale ti už nechám jako překvapení.
Tomáš Gaston
Vaše názory
Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)