Jak posilovat imunitu - volně prodejné léky, potravinové doplňky a léky vázané na recept
Přípravků s imunostimulačními účinky je dnes na trhu velké množství a není možné vyjmenovat je na tomto místě úplně všechny. Cílem článku je nastínit široké možnosti imunomodulační léčby v kontextu prevence chřipky a dalších respiračních nákaz a dále s ohledem na posílení imunitního systému oslabovaného opakovanými nebo chronickými nemocemi, špatným životním prostředím, nezdravým životním stylem apod. Je uveden přehled vybraných účinných látek, event. (tam, kde je to účelné) i s příklady konkrétních přípravků tak, aby čtenářům usnadnily alespoň základní orientaci v tomto rozsáhlém a spletitém tématu.
Imunomodulační léčiva jsou přírodní nebo syntetické látky stimulující nebo normalizující funkce imunitního systému (imunostimulace, imunorestaurace). S ohledem na mechanismus účinku se dělí do několika skupin podle toho, zda imunitní systém podporují aktivně nebo pasivně a zda podporují imunitu specifickou (imunizace proti konkrétní chorobě) nebo zda je jejich účinek nespecifický (tj. posílení vrozených imunitních funkcí uplatňujících se obecně v boji s jakoukoliv nákazou). Mnohé přípravky mají účinky komplexní.
K aktivní imunizaci organizmu se používají vakcíny (očkování). Jsou podávány preventivně za účelem navození specifické imunity (schopnosti tvořit protilátky) proti určitému mikroorganizmu. Takto indukovaná imunita se vytváří postupně a má obvykle dlouhodobé trvání. Vakcína proti chřipce je výjimkou. Její účinek je časově omezený vzhledem k tomu, že chřipkové viry každoročně podléhají genetickým mutacím. Pro prevenci chřipky se používají vakcíny obsahující usmrcené chřipkové viry. Na českém trhu jsou pro sezónu 2005/06 registrovány vakcíny Fluarix, Vaxigrip, Influvac a Fluad. První tři vakcíny jsou určeny k očkování dospělých a dětí po dosažení věku 36 měsíců, podle úvahy lékaře ebeny. již od 6 měsíců, vakcína Fluad je určená pro lidi starší 65 let.
V případě probíhajícího onemocnění nebo po styku s nákazou, kdy již není dostatek času na rozvinutí aktivní protilátkové obrany organizmu, je nutno podpořit imunitu pasivně, podáním již hotových protilátek (imunoglobuliny) od imunizovaného dárce. Účinek takové léčby nastupuje ihned, přetrvává však pouze krátkou dobu. Podání imunoglobulinu může mít však také účinek imunostimulační (např. nitrosvalové podání 16% roztoku lidského pasterizovaného imunoglobulinu).
Lehčí formy nedostatečnosti v oblasti buněčné imunity je možné pozitivně ovlivnitsyntetickými imunomodulátory. Patří sem např. inosin pranobex (Isoprinosine tablety)nebo levamisol (Decaris tablety).
Významnou roli v posilování imunity mají imunomodulátory obsahující bakteriální složky (tzv. bakterální lyzáty). Působí imunostimulačně komplexním, doposud ne zcela přesně popsaným mechanismem; jejich podání vede ke zlepšení některých parametrů buněčné i látkové imunity. V popředí je jejich schopnost aktivovat makrofágy, navozují také zvýšení hodnot imunoglobulinu IgA potřebného pro dobrou obranyschopnost sliznic. Jedná se o princip podobný očkování, proto se někdy hovoří o tzv. „očkování v tabletách“. Léčiva z této skupiny jsou indikována zejména při opakujících se infekcích dýchacího systému, kdy prodlužují intervaly mezi jednotlivými infekty, brání přechodu do chronicity, podle některých studií vedou také ke snížení potřeby léčby antibiotiky. Je možné použít je preventivně i jako podpůrný prostředek při léčbě akutní infekce. Na českém trhu jsou k dispozici např. Broncho-Vaxom kapsle, Luivac tablety, Biostim tablety, Biostim Enfant kapsle, Ribomunyl tablety nebo granule v sáčku, IRS 19 nosní sprej a Imudon tablety rozpustné v ústech.
K posílení zejména buněčné imunity se používá tzv. transfer faktor. Jedná se o směs látek, které jsou produkovány bílými krvinkami získanými od zdravých dárců. Transfer faktor má jednak tzv."přenosový" účinek, tj. přenáší specifickou imunitu (odolnost vůči konkrétnímu antigenu) z jedince imunního na jedince neimunního, jednak nespecifický, obecně imunomodulační účinek, který není dosud dostatečně definován. Transfer faktor navozuje v imunitním systému řadu změn. Dochází např. ke zmnožení a aktivaci bílých krvinek a zvyšuje se tvorba mezibuněčných signálních působků (interferon a interleukiny). Tento lék se osvědčuje u vrozených i získaných nedostatečností imunitního systému, které se zpravidla projevují opakovanými či chronických infekcemi obtížně reagujícími na běžnou léčbu. V lékárnách je transfer faktor k dispozici pod názvem Immodin injekcenebo Imunor prášek.
Všechny výše uvedené přípravky jsou vázány na recept. Zásadně by se měly podávat na podkladě vyšetření imunitního stavu pacienta a jejich užívání by mělo být sledováno lékařem.
Mezi volně prodejné léky upravující imunitní procesy patří některé přípravky ze skupinyenzymů a fytofarmak. V kontextu prevence a léčby infekcí dýchacích cest ať virového či bakteriálního původu je třeba uvést především Wobenzym dražé (směs enzymů štěpících bílkoviny), který je indikován u chronických a opakujících se stavů včetně zánětů v oblasti nosu, uší a krku, horních a dolních cest dýchacích a jako podpůrná léčba při podávání antibiotik. Z fytofarmak (léčiva nebo přípravky obsahující rostlinné drogy) je bez receptu dostupný Immunal kapky. Obsahuje šťávu z čerstvě sklizené kvetoucí nati třapatky nachové (Echinacea purpurea). Posiluje nespecifickou obranyschopnost při běžných infekcích, pomáhá v prevenci nachlazení a chřipky, je vhodný jako pomocný lék při dlouhodobé antibiotické léčbě chronických infekcí. Na rozdíl od ostatních volně prodejných imunomodulačních léků a potravinových doplňků je Immunal registrován pro podávání dětem již od 1 roku.
Velké množství přípravků s imunomodulačními účinky patří mezi potravinové doplňky. Jako takové jsou volně prodejné. V následujícím textu jsou uvedeny alespoň některé z nich.
Vitaminy a minerály
Pravidelný a dostatečný přívod vitaminů a minerálů nezbytných pro lidský organizmus je základem dobré funkce všech systémů včetně imunitního. Zvlášť důležité postavení na tomto místě mají především vitamin C (nejlépe spolu s bioflavonoidy), vitamin A, dálevitaminy skupiny B a - jako spoluhráč selenu - vitamin E. Z minerálů jsou pro správnou funkci imunitního systému nezbytné hlavně zinek a selen.
U všech vitaminů a minerálů jsou s ohledem na co nejlepší biologickou dostupnost doporučovány především přirozené zdroje, ne jinak je tomu i v případě selenu. Při dnešním způsobu hospodaření však půda obsahuje stále méně živin, před čímž především v případě selenu odborníci varují. Dnešní potravinové zdroje bývají na selen mnohem chudší než v dřívějších dobách. Nabízí se tedy možnost využití potravinových doplňků obsahujících selen. V současné době je jich na trhu mnoho a je těžké poznat, který z nich je pro organizmus skutečným přínosem. Podle studií provedených ve Skandinávii jsou některé přípravky na doplňování selenu dokonce úplně nevhodné (především ty s anorganicky vázaným selenem). Nejlepších výsledků v klinických studiích bylo naopak dosaženo pomocí přípravků s organicky vázaným (tj. tzv. bioaktivním) selenem ve formě selenomethioninu, který je pro lidský organizmus nejlépe dostupný. Takovými přípravky jsou např. Bioaktivní SelenoPrecise tablety nebo Bioaktivní Selen+Zinek tablety. Z vhodných vitaminových přípravků v tomto kontextu uveďme např. kombinované přípravky Bioaktivní Influ-Zinek tablety (vitamin C + zinek), multivitaminy a multiminerály Marťánci s oligosacharidy a Marťánci Imunactiv s vitaminem C, zinkem, bioflavonoidy a beta glukanem (viz také níže).
Bakteriální lyzáty
Jak bylo uvedeno výše, bakteriální lyzáty obsahují neškodné částečky nejčastějších bakteriálních původců vybraných infekčních onemocnění. Jedná se většinou o pastilky, které se rozpouštějí v ústech. Povzbuzují imunitní systém k tvorbě protilátek především v místě aplikace, tj. na sliznici nosohltanu a dutiny ústní. V českých lékárnách je bez receptu k dispozici např. GS Imunostim tablety.
Enzymy
Na rozdíl od – mezi léky uvedeného – Wobenzymu je Prevenzym (dražé) potravinovým doplňkem. Je určen k podpoře obranyschopnosti a regenerace organizmu při zvýšené fyzické zátěži a psychickém stresu, v období výskytu virových a bakteriálních infekcí, u osob se zvýšeným rizikem vzniku civilizačních chorob a v průběhu stárnutí.
Kolostrum
Kolostrum (mlezivo) je první výživou novorozence po porodu. O síle jeho ochranného účinku svědčí fakt, že novorozenci, kteří jsou od počátku kojeni, stonají jen výjimečně. S ohledem na to, že kolostrum je směsí zcela přírodních látek, nezpůsobuje nežádoucí reakce organizmu a je možné užívat ho dlouhodobě (je vhodným doplňkem výživy zejména od podzimu do jara). Kolostrum podporuje prevenci a léčbu řady nemocí, na tomto místě zmiňme alespoň časté bakteriální a virové infekce, alergie a další nemoci spojené s poruchami imunity. Jako optimální pro posilování lidské imunity se jeví kravské kolostrum, které je také běžně na trhu ve formě kapslí (např. Barny´s Kolostrum, Pharma Activ Colostrum, New Life Colostrum – několik variant) nebo jako prášek (např. Dr. Bojda Kolostrum Klasic). Dětem v předškolním věku se snáze užívá kolostrum prášek – přímo na lžičku nebo rozmíchaný v trošce mléka či jogurtu. Pro tento účel je možné kapsle rozebrat a vysypat nebo raději zakoupit kolostrum v prášku (finančně výhodnější řešení).
Beta glukan
Beta glukan je polysacharid přírodního původu přítomný ve vysokém množství v některých houbách, kvasnicích nebo v buněčných stěnách některých mikroorganizmů. Hlavní mechanizmus jeho účinku spočívá v aktivaci makrofágů, které pohlcují nepřátelské mikroorganizmy a pomocí tzv. cytokinů ovlivňují činnost celého imunitního systému. Navíc působí také antioxidačně. Je doporučován jak pro prevenci, tak pro doplňkovou a podpůrnou léčbu stavů spojených s potřebou povzbudit imunitní funkce. Beta-glukan obsahují například přípravky Imunit nebo Marťánci Imunactiv.
Nukleotidy, aminokyseliny a nízkomolekulární oligopeptidy
Nukleotidy pozitivně ovlivňují funkce lymfocytů a zvláště jsou-li podávány v kombinaci s aminokyselinami, oligopeptidy a dalšími podpůrnými faktory (vitaminy, flavonoidy, stopovými prvky, laktoferrinem) působí jako účinný imunomodulátor. Uvedený komplex látek je mj. indikován u lidí s oslabenou imunitou a u pacientů s chronickými nebo opakovanými infekcemi virovými, bakteriálními nebo myotickými. Směs nukleotidů, oligopeptidů a dalších biologicky účinných látek obsahuje například Preventan a jeho varianty (Preventan Akut, Preventan Quattro a Preventan Junior), dále Juwim a Juwík Junior.
Echinacea
Echinacea purpurea (třapatka nachová) je rostlina pocházející ze Severní Ameriky, dá se však vypěstovat i u nás. Má řadu léčivých účinků, z nichž nejvýznamnější je její vliv na posilování imunity organizmu. Vede k aktivaci granulocytů (druh bílých krvinek), které jsou schopny pohltit a zneškodnit původce infekce. Díky tomu echinacea vykazuje značnou antibiotickou aktivitu, a to nejen proti bakteriím, ale také proti virům. Preventivním a pravidelným užíváním třapatky lze docílit zvýšení odolnosti proti běžným infekčním onemocněním. Doporučována je také v průběhu onemocnění a při rekonvalescenci. Extrakt z této velice užitečná byliny je obsažen v celé řadě preparátů (tablety, sirupy, kapky, čaje).
Rakytník
Rakytník řešetlákový je rozložitý keř se stříbřitými podlouhlými lístky a oranžovými bobulovitými plody, který můžeme běžně vidět na ulici jako okrasný strom. Je bohatým zdrojem vitaminu C, navíc obsahuje řadu dalších biologicky aktivních látek, které mimo jiné zlepšují imunitní kondici. Stejně jako u výše uvedené třapatky se i v případě rakytníku uvádí řada dalších pozitivních účinků na lidský organizmus, které ale přesahují rozsah tohoto článku. Z rakytníku se připravuje šťáva, sirup a olej. Jsou k dostání např. v obchodech se zdravou výživou.
Propolis
Propolis neboli včelí tmel je vosková pryskyřice, kterou včely sbírají z pupenů a kůry stromů. V úlu slouží k mnoha různým účelům, například k jeho dezinfekci. Propolis má komplexní složení zahrnující celou řadu flavonoidů (př. quercetin), vitaminy a minerály, mastné kyseliny, těkavé oleje, taniny a pyly. Výzkumy potvrzují, že tyto sloučeniny jsou schopné stimulovat imunitní systém a působit antibakteriálně, antivirově, protizánětlivě a antioxidačně. Na trhu je propolis k dostání v řadě forem (např. kapky, sprej, kapsle).
Mumio
Mumio je hnědošedá hmota, která se vyskytuje ve vrstvách a shlucích ve formě krápníků na skalách pouze na několika místech na světě, kde nastaly specifické geologické, biologické a klimatické podmínky pro jeho vznik. Dnes lze mumio nalézt především na Altaji, Kavkaze, v Pamíru a v jižních oblastech Sibiře. Mumio je bohatou směsí organických i anorganických látek. Obsahuje aminokyseliny, včelí jed, vitaminy B1 a B12, provitamín D, éterické oleje, organické kyseliny a celou řadu prvků (vápník, fosfor, sodík, hořčík, draslík, železo, měď, kobalt, mangan, selen, zinek, molybden). Uvádí se, že mumio je přírodním biostimulátorem, který je, mimo jiné, možné použít v prevenci a doplňkové léčbě akutních i chronických onemocnění horních cest dýchacích. I přes exotický původ mumia můžeme využívat jeho léčebné účinky díky potravinovým doplňkům dostupným i na našem trhu (kapsle, tinktura).
Ve výčtu látek s imunomodulačními účinky by jistě neměly chybět také bioflavonoidy(tzv. vitamin P), které jsou součástí řady kombinovaných přípravků, lze je však zakoupit i samostatně (např. CitroGrep tablety). Dále sem patří koenzym Q10 (např. Bioaktivní Q10 kapsle, Hema Bion Q10 kapsle, GS Koenzym Q10 Forte Plus – kombinace s vitaminem E), zelená sladkovodní řasa chlorella (tablety) a samozřejmě i všeobecně známý česnek(např. Bioaktivní Česnek tablety nebo Allicor česnek tablety).
Použité zdroje:
Manuál prevence v lékařské praxi: Provazník K. a kol., Státní zdravotní ústav 1998
Databáze léků AISLP, verze 2005.4
Infopharm Compendium 2004
Vitaminy a minerály: Ursellová A., vyd. NOXI, Bratislava 2004
MUDr. Vendula Papíková
Přirozené zdroje vitaminů a minerálů nezbytných pro správnou funkci imunitního systému
Vitamin C - kyselina askorbová - Černý rybíz, zelená paprika, brokolice, jahody, kiwi, citrusy, zelí, květák
Vitamin A - retinol - Telecí játra, máslo a margariny, vaječný žloutek, krémový sýr, méně plnotučné mléko, plody moře. Provitamin A (beta-karoten) – mrkev, rajčata, špenát
Vitamin skupiny B - Pivovarské kvasnice, obiloviny - otruby, klíčky, celá zrna (neloupaná rýže!), vnitřnosti, maso, mléko a mléčné výrobky, vejce
Vitamin E - tokoferoly - Rostlinné oleje, semena slunečnice, lískové ořechy a mandle
Zinek - maso, celozrnné cereálie, mořští korýši, dále pak vejce a mléko.
Selen - Zdroje selenu není možné striktně určit, protože obsah selenu v poživatinách záleží především na jeho obsahu v půdě. Dá se říci, že významnější množství obsahují zejména paraořechy, dále pak ostatní druhy ořechů, semena slunečnice, mořské ryby a celozrnné potraviny
MUDr. Vendula Papíková
Více najdete v časopise Děti a my c.1/2006. Autor: V. Papíková, Zdroj www.portal.cz/dm
Vaše názory
Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)