Astma je jedno z nejrozšířenějších onemocnění, u nás trápí více než půl milionu lidí všech věkových kategorií. Bývá často spojeno s alergiemi a jinými alergickými projevy, jako je senná rýma. Ač astma nejčastěji vzniká v dětství, může se projevit i v dospělosti. Jedním z projevů bývají dlouhodobé potíže s dechem. Může jít například o pískot či sípání při dýchání, dušnost, svíravý pocit na hrudi a kašel, zejména v noci nebo v časných ranních hodinách. Jak jej poznat a co dělat, když máte podezření, že by mohlo jít o astma?
Pokud potíže pozorujete nějakou dobu, objednejte se na vyšetření. Na návštěvu svého lékaře se připravte, usnadníte mu tím správnou diagnózu.
foto / Freepik
Zaměřte se na své potíže
Ideálně denně sledujte a zaznamenávejte své dýchací problémy. Je dobré si zodpovědět také na několik dotazů:
- Mám nebo mívám záchvaty pískotů nebo sípání při dýchání?
- Mívám kašel, který mě obtěžuje v noci?
- Mívám kašel nebo sípavé dýchání po námaze? (Srovnejte svoji fyzickou výdrž se svými vrstevníky.)
- Vyvolává u mě nějaké prostředí nebo nějaké látky záchvaty kašle, pískoty nebo tíseň na hrudníku?
- Mívám infekce, které mi „sedají“ na průdušky? Jak často?
- Užívám na tyto potíže nějaké léky? Jak často?
Zamyslete se nad svým celkovým zdravotním stavem a obtížemi v rodině
Astma mívá dědičný základ, který se změnit nedá. Mezi další rizikové faktory rozvoje choroby však patří například kouření, obezita či nadváha, nekvalitní vnitřní (plísně, cigaretový kouř) a vnější prostředí (smog).
Připravte se proto na otázky týkající se vaší rodinné anamnézy a také na faktory, které by mohly mít vliv na vznik astmatu právě u vás:
- Má někdo v naší rodině astma nebo alergii?
- Trpím nebo trpěl/a jsem alergickou rýmou, ekzémem?
- Kouřím?
Vzplanutí astmatu mívají většinou na svědomí infekce dýchacích cest, obvykle virového původu. Toto onemocnění je zvlášť časté v zimě a krátce po návratu dětí do školy po letních prázdninách. U dospělých s alergickým astmatem (signalizovaným většinou současným výskytem rýmy a zánětu spojivek) příznaky vyvolává alergen (například roztoče v domácím prachu nebo alergeny z domácích mazlíčků apod.). Astma může vyvolat také tělesná námaha (zejména na studeném, suchém vzduchu) a znečištěné ovzduší z dopravy.
Pokud se lidé s touto nemocí neléčí, může jim přinést vážné zdravotní obtíže, výrazně zhoršenou kvalitu života či časté návštěvy pohotovostí. Naopak, i když je astma v současné době nevyléčitelné, díky dostupné léčbě může většina pacientů žit bez astmatických záchvatů.
Zdroje: projekt Astma Zero, Česká iniciativa pro astma (ČIPA)
Vaše názory
Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)