Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Pes vás ročně může přijít na desítky tisíc korun

Pes vás ročně může přijít na desítky tisíc korun

1.10.2019 - redakce Babinet.cz

Chystáte se na podzim přivést si do domácnosti nového čtyřnohého „nájemníka“? Pes ale není jen příjemný společník, ale především obrovská zodpovědnost, na kterou byste měli být připraveni. A to nejen po stránce společenské, ale i finanční. Výdaje na psa nejsou totiž jen pravidelné účty za krmivo. Je toho mnohem více. Před tím, než si domu přinesete roztomilé štěňátko, ověřte si, jestli si můžete nového mazlíčka dovolit. Vše jsme spočítali za vás.

Pes to není pouze mazlení, roztomilý čumák, vtipné momentky a spousta radosti. Výchova vyžaduje spoustu času, kopu trpělivosti a občas taky nemalé finanční výdaje. Společně s majitelkou dvou border kolií a produktovou specialistkou ze společnosti SpokojenýPes.cz, Zuzanou Novotnou, jsme se pokusili spočítat náklady na jednoho psa. Výslednou cenovku berte jako rozumný kompromis průměrných cen.

Koupě psa, očkování, čipování a poplatek obci

Pořízení štěněte, nebo dospělého psa, bude vaše vstupní a často i první investice. Konkrétní částka závisí na více faktorech. Tím nejdůležitějším je samozřejmě typ plemene. Přehled průměrných cen oblíbených „papírových psů“ spočítal na konci roku 2018 Deník. Například v Česku velmi populární německý ovčák vyjde v průměru asi na 10 180 korun. Zvláště při pořizování štěněte se nevyplácí šetřit. Rozhodně nešetřete finance nákupem z množírny. „Z dlouhodobého hlediska ušetříte na výdajích za veterináře, protože u psů s papíry je menší pravděpodobnost výskytu dědičných nemocí. Má to i mravní rozměr. Podporovat množírny je přinejmenším neetické,” říká Zuzana Novotná ze SpokojenéhoPsa.cz

Samozřejmě každý nemůže, nebo spíše nechce, utratit za psa mnohdy až desítky tisíc korun. V tomto případě se obraťte na útulky, kde najdete spoustu pejsků, kterým můžete vrátit chuť do života.

Nehledě na to, kde si psa nakonec koupíte, měla by vaše první cesta směřovat k veterináři. Očkování je povinné a vyjde vás na několik stovek korun. Se štěňaty byste měli navštěvovat veterináře pravidelně až do 16 týdnů od narození. Pokud jste psa koupili v chovatelské stanici, zpravidla už bude mít nějaká očkování za sebou. Cena za vakcínu se liší podle velikosti psa. Zde platí jednoduchá matematická rovnice: čím větší pes, tím více zaplatíte.

Další položkou na seznamu je čipování. Mezi chovateli se stále příliš neví, že letos poslanci schválili novelu zákona, která ukládá každému majiteli povinnost nechat svého psa očipovat. Novela nabude účinnosti k 1. lednu 2020. Implementaci identifikační známky provede váš veterinář. Za zákrok zaplatíte zhruba 500 korun.

V neposlední řadě vás čeká každoroční poplatek obci, v níž máte trvalé bydliště. Výši poplatků si určuje místní vyhláškou každá obec sama. Nicméně ze zákona nesmí částka v jednom kalendářním roce přesáhnout 1500 korun za jednoho psa. Přehled cen ve všech českých městech si můžete prohlédnout například na webu Skrblik.cz.

Kvalitní krmivo

Vaší pravidelnou a v konečném součtu největší položkou budou výdaje za krmivo. Většina majitelů krmí své psy granulemi. Má to své logické opodstatnění. Ne každý má čas svému mazlíčkovi připravovat syrovou stravu (tzv. BARF), nebo dokonce pravidelně vařit. „V kvalitních granulích najde váš pes všechny živiny, které potřebuje. Nenechte se zmást označením jako superprémiové, prémiové nebo standardní granule. Stejně tak se primárně nerozhodujte na základě ceny. Dražší neznamená automatický kvalitnější,“ vysvětluje Zuzana Novotná. Úplně nejzásadnější jsou při výběru a porovnávání krmiv suroviny. Najdete-li ve složení skutečné potraviny a umíte si danou surovinu představit, je to dobrý začátek. Pokud ve složení figurují nespecifikované suroviny, jako jsou vedlejší produkty živočišného původu či rostlinného původu, hledejte dál. Za těmito položkami se totiž většinou ukrývá „odpad“ ze standardní produkce. Pokud si nevíte rady, obraťte se na svého veterináře nebo váš oblíbený e-shop, kde vám jistě rádi poradí. Obecně však platí, že za kilo kvalitního krmiva zaplatíte okolo 100 až 140 korun.

Výbava v domácnosti: misky, hračky a pelech

Misky na granule a vodu jsou nutnou výbavou každého psa. Ty nejlevnější – plastové a nerezové – pořídíte od 20 korun. Za dražší kousky, které jsou často i vkusným doplňkem v domácnosti, vytáhnete z peněženky až 500 korun.

Psi jsou v některých ohledech jako děti. Buď si s nimi budete hrát vy, nebo je musíte umět zabavit. V opačném případě do vás budou šťouchat a vydávat různé zvuky, aby upoutali vaši pozornost. Však to znáte... Na trhu existuje celá řada hraček. Musíte sami přijít na to, které konkrétní zábavní maličkosti vašeho pejska rozptýlí. Za většinu hraček zaplatíte od 20 do 400 korun. V mnoha případech ale bohatě postačí pet láhev.

Pokud nechcete, aby se pes nadobro ubytoval“ ve vaši posteli, ale měl vlastní pohodlné místo ke spánku a odpočinku, investujte do pelíšku. Ceny se liší podle velikosti a použitého materiálu. Můžete zaplatit 300, nebo i 5 tisíc korun.

Venkovní výbava: vodítko, obojek a náhubek

V obydlených oblastech si na venkovní procházku bez obojku a vodítka jen těžko vyrazíte. Ceny se v českých obchodech pohybují od 250 korun a výše. Náhubek je nezbytný pouze v případě, že rádi cestujete na výlet vlakem či autobusem, nebo máte agresivního psa. Průměrná cena je kolem 150 korun.

Pejskům spícím venku byste měli pořídit jejich vlastní přístřešek. Pokud jste manuálně zruční, boudu si můžete postavit sami. Za hotový výrobek zaplatíte kolem 3 tisíc.

Oblečení

Existují plemena, která se v chladném počasí neobejdou bez oblečku. Bavíme se především o krátkosrstých psech. V jejich případě se nejedná o módní záležitost nebo rozmařilost. Tito psi mohou v chladném počasí lehce prochladnout a onemocnět. Následná léčba vás bude stát více než jednorázová investice do kvalitního oblečku. Pro menší pejsky počítejte při rozumném nákupu s cenou od 500 do 1000 korun. U větších psů pak od 1000 do 2000 korun.

Péče o vzhled

Péče o srst je u zvířat velmi důležitá. Kartáčovat či česat kožich byste měli minimálně jednou týdně. Kartáčování srst nejen pěstí, ale také prokrvuje kůži a činí srst lesklou. Kromě toho lze při česání a kartáčování odhalit blechy, klíšťata či jiné parazity. U kartáče počítejte s cenou od 250 korun. Za ty velmi kvalitní až 750 korun.

Pejska bude potřeba také jednou za čas vykoupat. Šampony pořídíte od 150 do 350 korun. Využít můžete i služeb specializovaných psích salónů. Tady ale počítejte s cenou od 500 až po 1500 korun za střih, koupel a vyfénování.

Trénink

Chodit na cvičák není pouze otázkou výchovy. Zkušený chovatel si může psa vycvičit doma na zahradě. V psí školce dochází k velmi důležitému procesu socializace, během něhož se formuje psí osobnost. Nedostatek kontaktu s dalšími čtyřnohými druhy může mít za následek plachost či agresivitu v dospělosti. Na deset lekcí si připravte asi 1500 korun.

Neočekávané výdaje

Nikdo neumí předpovídat budoucnost. Neočekávané je běžnou součástí našich životů. A ne jinak tomu bude i u vašeho psa. Jako dobrý majitel psa byste se měli na drobné překážky a překvapení řádně připravit. Chronické nemoci, nehody a další neplánované výdaje vás mohou ročně přijít na tisíce korun. V závislosti na vašem plemenu není od věci zvážit i psí pojištění. Může vám ušetřit spoustu peněz.

Dobrou strategií je každý měsíc odložit pár stovek bokem. Dobře poslouží i kreditní karta, kterou budete mít připravenou pouze a výhradně pro neočekávané finanční výdaje tohoto typu.

Nutné roční náklady na psa

Typ výdaje

Průměrná cena za rok

Poplatky obci

300 - 1000

Očkování

500 - 800

Krmivo

4000 - 12500

Péče o vzhled

500 - 5000

Rutinní návštěvy veterináře

300 - 500

Celkem

5 600 - 19 800

Jednorázové náklady na psa (nebo náklady, které nemusíte platit každý rok)

Typ výdaje

Průměrná cena

Koupě psa

8 000 - 25 000

Čipování

500

Misky, obojek a vodítko

250 - 800

Obleček

500 - 1500

Pelech

700 - 1800

Hračky

300 - 1000

Cvičák

1500*

Celkem

11 750 - 32 100

*pokud vás bude cvičák bavit, stane se z jednorázové částky pravidelný výdej.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

VoLenka73
12.10.2020 21:05

Obecně domácí mazlíčci jsou drahá záležitost, když k tomu připočteme i co si musíme kvůli nim kupovat pro sebe (Wurmex - na odčervení, několik věcí, které nám zničili..adt) Ale podle mě to jsou stále investice, které za to stojí :)

Mirka21
24.10.2020 20:03

Zajímavé si to takhle spočítat. Ale ta radost, kterou díky nim sdílíme je mnohem cennější.

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz