Jídlo patří k základním lidským instinktům a také si ho mnozí z nás umí náležitě užít. Ovšem samotné trávení je dosti složitý proces. Každé pozřené sousto musí být rozloženo na jednotlivé živiny, které se následně štěpí na menší a jednodušší částice. Ty se poté vstřebávají stěnou tenkého střeva, aby se nakonec dostaly do krevního oběhu.
Může se však stát, že dojde k poruchám, které jsou způsobeny návratem žaludečních šťáv do jícnu, brániční kýlou, zánětem jícnu apod. K nejčastějším potížím tohoto druhu patří pálení žáhy, tzv. pyróza.
Příčin pálení žáhy může být celá řada. Může se například jednat pouze o dietní chybu (čerstvé pečivo, čokoláda, mák, máta, cibule, česnek, cola a mnoho dalších), ale k zmíněným nepříjemnostem pomáhá i kouření a obezita. Častěji se pálení žáhy díky hormonálním a mechanickým vlivům objevuje v těhotenství. Důvodem těchto nepříjemných pocitů může být ovšem také porucha jícnového svěrače.
Při trávení potravy se v žaludku, který je chráněn ochrannou sliznicí, tvoří více než litr kyseliny solné denně. Dostane-li se kyselina zpět do jícnu, který ochrannou sliznici nemá, vznikají palčivé pocity – pálení žáhy. Vedle žaludeční kyseliny (kyseliny chlorovodíkové) se na vyvolání obtíží podílejí i další vlastnosti žaludečního obsahu, jako je například koncentrace žlučových kyselin, pepsinu a enzymů slinivky břišní. Kromě těchto agresivních faktorů je významná i individuální citlivost každého pacienta.
Mezi příznaky poruch trávení patří palčivé pocity za hrudní kostí trvající od několika minut do několika hodin, palčivý pocit v hrdle, bolesti v břiše, nepříjemné pocity v žaludku či nauzea až zvracení. Nejsou to v žádném případě příznaky příjemné.
Léčba pálení žáhy
- úprava stravy a chování (je vhodné se postavit - využití zemské přitažlivosti, není vhodné předklánět se a ležet
- napít se vody
- pokud nic nepomáhá je vhodné sáhnout po přípravku, který obsahuje antacida nebo které neutralizují kyselost (využití chemické reakce kyseliny a zásady)
- babský recept - požít lžičku hořčice
Léčba opakovaného a častého pálení žáhy patří do rukou lékaře - vyloučí jinou nemoc, kterou by pálení žáhy mohlo způsobit a má dostupné prostředky na vyšetření a léčbu.
Hrozit může rakovina jícnu
Důvodem je takzvaný reflux. Počet lidí, kteří mají problém s tím, že se jim vrací obsah žaludku do jícnu se výrazně zvýšil. No a jícen nemá rád agresivní kyselinu a nemá rád žaludeční obsah. Když tedy nefunguje dolní jícnový svěrač, což je taková záklopka, která brání návratu natráveného, tak vzniká refluxní choroba jícnu. Ta se nejčastěji projeví pálením žáhy. Pokud někoho pálí žáha dvakrát týdně a třeba už dvacet let a pojídá jedlou sodu, tak jde o pacienta, který je nejvíce ohrožen nádorem jícnu a měl by rychle navštívit lékaře.
Ilustrační foto: pixabay.com
Vaše názory
Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)