Jak už samotný název protizánětlivé rostlinky napovídá, dnes bude řeč především o angíně. Ta většinou souvisí také s nachlazením, vykašláváním i teplotami. Tedy se vším, co nás v chladném období, které panuje právě v těchto dnech, často pěkně potrápí. Angínovík čínský je tak super účinná pomoc z přírody, která se vám v době rychle se střídajících teplot bude rozhodně hodit.
Angínovník čínský (Belamcanda chinensis) / Zdroj: Brighterorange/Wikimedia Commons; CC BY 2.5
Nenáročná kráska
Než se k léčivým účinkům angínovníku čínského dostaneme, nesmíme opomenout jeho úchvatné vzezření. Kvetoucí pokojová rostlina, kterou si snadno můžete vypěstovat také sami doma, vypadá opravdu nádherně. Typické jsou pro ni mečovité listy a světle oranžové květy s působivými skvrnkami. Právě díky těmto skvrnám se angínovníku přezdívá také lilie tygří a spolehlivě rozzáří každý interiér.
V otázce nároků na pěstování je léčivka ohromně skromná. Potřebuje jen slunné místo a výživnou vlhčí půdu, kterou můžeme vyladit domácím kompostem nebo zakoupeným hnojivem. Trvalka v pohodě zvládne i českou zimu a zmrznutí není potřeba se obávat.
Využití angínovníku
V čínské tradiční medicíně se tato léčivka využívá běžně, těší se velké oblibě a je považována za nesmírně důležitou součást tohoto léčitelství. Hojně využívány jsou antiseptické listy a podzemní stonky, které známe jako oddenky. Z rostliny si můžeme připravit například kloktadlo, tinktury, odvary nebo žvýkáme čerstvý list.
Na co si dát pozor
Angínovník je takový malý velký lékař, ale je zároveň nutné dodržovat i některá pravidla s ním spojena. Neměli bychom jej například v žádném případě užívat v těhotenství a překračovat doporučené denní množství také není dobrý nápad. Představa, že si pálivé lístky budeme žvýkat, jak se nám zachce, je scestná a zahráváme si s mírně toxickými účinky. Jeden list na den bohatě stačí a k lepší orientaci si můžeme zapamatovat 3 cm. To je vyhovující denní limit.
Toužíte li po okamžité pomoci při silné bolesti v krku, list angínovníku je ideální a dochází k velice rychlé úlevě. List však nikdy nežvýkejte déle než půl minuty a už vůbec nezkoušejte rozžvýkanou směs polknout. Vždy vše vyplivněte a poté se snažte dodržet patnáctiminutovku, během které nebude jíst ani pít. Odměnou vám bude ustupující bolest krku a příjemná úleva.
Zdravotní účinky angínovníku
Výčet zdravotních plusů, které angínovník může nabídnout, je skutečně nesmírně bohatý. Nejde jen o průdušky, mandle či nachlazení. Rostlinka toho zvládne mnohem více a blahodárné složky, z nichž si můžeme uvést například tonikum, minerální látky nebo karcinostatikum, mají široký záběr. S čím vším vám tedy angínovník čínský umí pomoci?
- pomáhá při zánětech nosohltanu
- chrání játra
- zastavuje růst některých typů rakoviny
- močopudné účinky
- pomáhá s léčbou některých nemocí ledvin
- podporuje vykašlávání
- pomáhá při zahlenění
- protizánětlivé účinky
- snižuje horečku
- ulevuje při zánětu mandlí
- pomáhá s léčbou při zánětu průdušek
- bojuje proti plísním v organismu
- podporuje chuť k jídlu
- ulevuje od bolesti při zánětech v dutině ústní
- pomáhá při zácpě
- tlumí bolesti různého charakteru
- pomáhá při prvotním škrábání v krku
- pomáhá při revmatismu
- podporuje léčbu chorob trávicího ústrojí
- příznivě působí na počínající i pokročilejší záněty
- likviduje bakterie
- pomáhá s nechutenstvím
napsala Bára Klímová
zdroje:
https://herbpathy.com/Uses-and-Benefits-of-Belamcanda-Chinensis-Cid3243
https://interstellarsuperherbs.com/2018/08/the-benefits-of-belamcanda-chinensis/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26347953/
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/b/belamcanda-chinensis=leopard-lily.php
Vaše názory
Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)