Můžeme je přirovnat k všeobecně známým křečovým žilám pouze v jiné části těla: v tzv. řitním kanálu, což jsou poslední 2-3cm tlustého střeva, první část konečníku. Právě v této oblasti, kde se vyskytuje kruhová žilní pleteň, se nejčastěji vyskytují. Cévy pod povrchem sliznice vytvářejí drobné polštářkové útvary, které za normálních okolností napomáhají odchodu stolice. Když se však nepřiměřeně zvětší,stanou se z nich hemoroidy.
Ke vzniku hemoroidů přispívá celá řada faktorů. Mezi ty nejvýznamnější patří vyšší věk (většinou se začínají vyskytovat u lidí nad 40 let), sedavý způsob života, nebo naopak dlouhodobé stání během dne či těhotenství. Z dalších to je zvýšení nitrobřišního tlaku (např. při zvedání těžkých břemen, namáhavé cvičení, usilovné tlačení při stolici apod.), užívání léků způsobujících poruchu vyprazdňování (ať už se jedná o průjem či zácpu), chronický kašel, strava s nedostatkem vlákniny a onemocnění jater. Pokud se hemoroidy objeví, většinou je provázejí nepříjemné příznaky, podle kterých je poznáme: bolest, svědění, pálení, krvácení a výhřez v oblasti
konečníku. Dle toho, kde hemoroidy vznikají, se dají rozdělit na dva druhy: vnější a vnitřní. Vnější hemoroidy vypadají většinou jako měkké kožní polštářky kolem řitního otvoru a jsou jen zřídka bolestivé. Ovšem pokud se v nich vytvoří krevní sraženina nebo trombóza, postupně zmodrají a mohou způsobit náhlou, prudkou bolest. Vnitřní hemoroidy se vyskytují ve stěně řitního kanálu. Mohou vystoupit z řitního otvoru při stolici a opět zmizet, když je člověk v klidu. Většinou nejsou bolestivé, ale mohou krvácet, nebo vylučovat hlen.
Hemoroidy život neohrožují, ale protože některé z příznaků jsou podobné jako u závažných onemocnění, např. u rakoviny tlustého střeva, je lepší vyhledat lékaře! Nemusíte se ale bát, chirurgický zákrok není zdaleka vždy nutný! Začněte užíváním vhodného doplňku stravy s obsahem přírodních bioflavonidů, jako je např. Hemodin®. Vyzkoušet také můžete sedací koupele s heřmánkem nebo dubovou kůrou. Důležité je i upravení stravovacích návyků, především strava s vysokým obsahem vlákniny: cereálie a celozrnné potraviny, zelenina, ovoce, oříšky a luštěniny, pohyb a dostatečný příjem tekutin (alespoň 3 l denně).
Co hemoroidy způsobuje?
Ke vzniku hemoroidů přispívá celá řada faktorů. Mezi ty nejvýznamnější patří:
vyšší věk (většinou se začínají vyskytovat u lidí nad 40 let)
sedavý způsob života, nebo naopak dlouhodobé stání během dne
těhotenství
Z dalších faktorů to je zvýšení nitrobřišního tlaku (např. při zvedání těžkých břemen, namáhavé cvičení, usilovné tlačení při stolici apod.), užívání léků způsobujících poruchu vyprazdňování (ať už se jedná o průjem či zácpu), chronický kašel, strava s nedostatkem vlákniny a onemocnění jater.
Více informací naleznete na www.hemodin.cz
Vaše názory
Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)