Obec Potštejn, nacházející se v Královéhradeckém kraji v okrese Rychnov nad Kněžnou, proslavil zejména stejnojmenný hrad. O jeho slávu se postaral především spisovatel Alois Jirásek, který napsal román Poklad, inspirovaný skutečnou událostí o hledání pokladu. Tehdejší majitel panství hrabě Jan Antonín Harbuval Chamaré totiž věnoval 35 let bezvýslednému hledání pokladu, díky němuž se nejen zadlužil, ale také se mu i povedlo narušit statiku hradu.
Jedna z legend vypráví, že kopáči skutečně objevili záhadné dveře vedoucí k pokladu. Na nich však stál nápis: „Ještě není čas!" Vzápětí se ozval strašlivý řev, jenž je vyděsil natolik, že prchli. Hrabě nechal dveře zazdít. To je však zřejmě jen legenda...
Hrabě se však inspiroval událostí, která se odehrála ve 14. století. Tehdejší majitel hradu Mikuláš z Potštejna totiž patřil mezi nejvýznamnější odpůrce Lucemburků v Čechách a stal se loupežným rytířem. Svůj lup měl podle legend uchovávat v hradní věži. V roce 1339 však byl hrad obležen markrabětem Karlem, po devíti týdnech dobyt, zabaven a zbořen. Ve zřícené věži měl být pohřben nejen majitel hradu, ale i poklad…
V roce 1341 král Jan vrátil většinu majetku synům Mikuláše z Potštejna, ale hrad Potštejn si ponechal. Hlavním sídlem se tedy tehdy stal nedaleký Velešov. Potštejn nakonec získává Jiří z Poděbrad. Význam hradu však později časem klesá. Stává se sídlem Bedřicha ze Strážnice, který zde i umírá.
Hrad postupně procházel rukama různých majitelů, až v 16. století Vilém z Pernštejna provedl rozsáhlé přestavby. Jeho syn Jaroslav však kvůli dluhům musel prodat velkou část rodových statků. Hrad Potštejn se nakonec dostal do rukou různých šlechtických rodů, až ztratil svůj význam a začal chátrat. V 18. století byl hrad částečně devastován při hledání pokladu, ale stal se též oblíbeným výletním místem. V roce 1945 byl hrad znárodněn a po roce 1989 přešel do majetku obce, která zahájila jeho postupnou obnovu.
Dnes si můžete v areálu hradu prohlédnout kapli sv. Jana Nepomuckého z roku 1766, poslední zastavení křížové cesty „Boží hrob“ z roku 1754 a pamětní desku připomínající právě Jiráskův „Poklad“. Ve čtvrté vstupní bráně je umístěna expozice, která představuje historii hradu.
V Potštejně se nachází také zámek z roku 1746, který je též přístupný veřejnosti. Ve městě se pak můžete posilnit v místním pivovaru a vydat se například na pozůstatky blízkého hradu Velešov. Hrad byl založený v první polovině 14. století rodem Drslaviců, kteří sídlili na nedalekém Potštejně. Zřícenina byla dlouho považována za templářské sídlo. Podle archeologů byl hrad stavěn pouhých 15 let a nebyl nikdy dokončen. V 18. století byl hrad zničen hrabětem Chamaré, který hledal poklad a z důvodu úspor použil materiál na stavbu zámku v Potštejně. V roce 2009 zde vznikla naučná stezka, jejíž náklady přesáhly milion korun.
V okolí města můžete také obdivovat údolí Divoké Orlice, které je domovem památné lipové aleje. Objevíte zde též malebné Anenské údolí, tábořiště či Modlivý důl, kde je pamětní deska připomínající působení českých bratří. Potštejn a jeho okolí tak určitě stojí za vaši návštěvu.
napsal Petr Matura
zdroje: hrady.cz, potstejn.cz, cs.wikipedia.org, mapy.cz.
Vaše názory
Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)