Dnešním dnem začínáme náš seriál krajové speciality spojený s toulkami naší krásnou vlastí.
První zastávka - Karlovarský kraj.
Karlovarský kraj je nejzápadnějším krajem České republiky, svou rozlohou je to třetí nejmenší kraj v republice. Tvoří jej okresy Cheb, Karlovy Vary a Sokolov. Svou slávu mimo jiné získává také díky každoročnímu mezinárodnímu filmovému festivalu Karlovy Vary, který je největší v České republice a nejprestižnějším filmovým festivalem ve střední a východní Evropě. Koná se tradičně začátkem července.
Téměř polovina území tohoto kraje je pokryta lesy. Nejvyšším bodem území je vrchol Krušných hor, kterým je Klínovec (1 244 m n.m.), nejnižším bodem je pak hladina řeky Ohře (320 m n.m.), která tímto krajem protéká. A právě v Krušných horách bude naše první receptová zastávka, neb se mnohým z nás jistě hned vybaví recept na
Krušnohorské brambrdle
pokrm, který svého času dostal díky televiznímu pořadu hodně do povědomí herec J.A.Náhlovský
- 30 dkg vařených brambor
- ½ kg hladké mouky
- ½ kg měkkého tvarohu
- 3 velké cibule
- mléko dle potřeby
- sůl
- pepř
Nejprve si připravíme základní těsto, a to tak, že ½ kg hladké mouky osolíme, mírně opepříme a postupně přidáváme tolik vody, až vznikne hladké těsto, které se dá vyvalovat na plát. Z plátu vykrájíme kolečka, která naplníme nádivkou, přehneme a spojíme, vzniknou nám pirožky.
Příprava nádivky : vařené vychladlé brambory rozmačkáme na kaši a smícháme s polovinou tvarohu, dle chuti osolíme a opepříme.
Vzniklé naplněné pirožky vhodíme do vroucí vody, vaříme do doby, než vyplavou, poté scedíme a necháme okapat.
Mezitím si na kolečka nakrájenou cibuli usmažíme dozlatova (opravdu čím více cibule, tím lépe).
Posledním krokem poté je smetánka k namáčení, kterou připravíme tak, že tvaroh rozšleháme s mlékem na řídkou směs, osolíme.
Uvařené scezené pirožky obalíme v cibulce, celé řádně promícháme a servírujeme v míse. Jíme rukama, jako za starých časů, a to tak, že pirožky namáčíme v připravené smetánce.
*****
V Krušných horách ještě chvíli zůstaneme, neb nejen výše uvedený recept, ale rovněž ten následující je J.A.Náhlovským prezentován jako “krušnohorský”. Řeč není o ničem jiném, než o
Švestkáčové povidlovce
- ½ kg vařených brambor
- 2 vejce
- sůl
- polohrubá mouka
omáčka
- 300 g švestkových povidel
- ¼ l mléka
- cukr
- skořice
Vařené brambory nastrouháme, přidáme vajíčka, polohrubou mouku dle potřeby a sůl a vypracujeme hutnější bramborové těsto. Z těsta poté vyválíme šišky a uvaříme ve vroucí vodě.
Omáčka je studená, což dělá přesně ten správný kontrast horkých bramborových šišek politých studenou omáčkou. Připravíme jí tak, že za stálého míchání rozředíme povidla mlékem a posléze tuto směs ochutíme cukrem a skořicí.
Jak již bylo výše uvedeno, horké bramborové šišky přelijeme touto studenou světle hnědou omáčkou, dle chuti můžeme ještě pocukrovat či dle libosti dozdobit (šlehačka, kakao, a podobně).
A pokračujeme dále …. (2.díl ZDE)
Použité materiály :
- wikipedia
- zápisky mistra kuchaře Jaroslava Vašáka
- fotografie babinetka Hanka
Vaše názory
Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)